KROZ ISTORIJU MUZIČKE PRODUKCIJE RTS
Muzička produkcija osnovana je 1963. godine. Izrasla je iz Muzičke redakcije Radio Beograda, koja je u periodu između dva svetska rata, bila inicijator osnivanja prvih ansambala – Narodnog orkestra (1935), Simfonijskog orkestra (1937) i Hora (1939), koji su uživo učestvovali u programu i bili nosioci muzičkih sadržaja. Multipliciranjem programa Radio Beograda i osnivanjem Televizije, posle Drugog svetskog rata, ali i osavremenjavanjem medijske prezentacije muzike, povećanjem programskih potreba za muzičkim sadržajima, osamostaljivanje Muzičke produkcije bio je logičan proces, kome je prethodilo osnivanje Dečjeg hora (1947), Zabavnog orkestra (1948) i hora „Kolibri“ (1963), ansambala koji su svojim delovanjem dali poseban pečat različitim programskim sadržajima državnog medija.
Pored produkcije muzike u funkciji programa Radija i Televizije, Muzička produkcija je bila, i ostala, referentni programski segment odgovoran za planiranje i organizovanje javne prezentacije muzike, na koncertima, festivalima i drugim kulturnim i društvenim manifestacijama u zemlji. Prisutnost njenih ansambala u javnom životu, oblikovanje repertoarske politike i aktivno delovanje u formiranju kulturnih potreba publike bila je oblast delovanja direktora Muzičke produkcije. Od osnivanja do danas na ovom mestu nalazili su se istaknuti kompozitori, dirigenti, instrumentalni solisti, afirmisani umetnici sa profesionalnim autoritetom, koji je vrednovala stručna javnost. Savremena politika javnog servisa, kome Produkcija danas pripada, okrenuta menadžmentu kao modernom obliku planiranja, organizovanja i upravljanja, prepoznala je kao rukovodioce novog doba ljude koji pored umetničkih refrenci imaju iskustva i u oblasti menadžmenta, te se na ovoj funkciji, od 2021. godine sa uspehom nalazi Dragoslav Stanisavljević.
Muzičku produkciju RTS danas čini sedam ansambala: Simfonijski orkestar, Hor, Dečji hor, Dečji hor „Kolibri“, Narodni orkestar, Narodni ansambl i Big Bend. Oni se prepoznaju kao profesionalni autoriteti, koji svojim javnim nastupima na koncertnim podijumima aktivno deluju u domenu edukacije publike i oblikovanju njenih kulturnih navika. Na taj način oni na specifičan način modeluju kako svoje slušaoce, tako i auditorijum javnog servisa.