Aleksandra Paladin

Pomoćnik izvršnog direktora muzičke produkcije rts

Dr ALEKSANDRA PALADIN, muzikolog, teoretičar medija

Diplomirala (1996) i magistrirala (2006) na Katedri za muzikologiju i etnomuzikologiju Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu. Doktorirala (2016) na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na Katedri za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture, na temu Funkcionalna uloga muzike i muzičke produkcije u očuvanju nacionalne kulture.

Od 1996. godine deluje kao urednik za umetničku muziku Radio Beograda 1, od školske 2017/2018. godine u zvanju docenta predaje na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, na modulima Kreativnih komunikacija i Gluma, a od 2024. nalazi se na poziciji Pomoćnika izvršnog direktora Muzičke produkcije RTS.

Od 1998. godine uređuje i vodi emisiju Susretanja RB 1, a pored toga radila je i emisije Muzika – umetnost ili lek RB 1, Operska panorama, Kolorature i kreature, Teslino planetarno poselo i Hilandarsko planetarno bdenje.

Za potrebe programa RTS-a, kao scenarista, muzički urednik i voditelj, realizovala je serijale, Beograd u muzičkim zbivanjima 20. veka, Azbuka muzike, Muzika starog sveta i Srpska muzika kroz vekove.

Bavi se muzikološkim istraživanjima (srpska muzička istorija, mediji, muzička pedagogija) i interdisciplinarnim istraživanjima iz domena primene muzike u medicini.

Jedan je od osnivača i Glavni i odgovorni urednik revije „Muzika Klasika“, jedan je od osnivača godišnjih priznanja „Muzika Klasika“ i Umetnički direktor festivala „Muzika Klasika Lajt”.

Autor je brošura Susretanja – 30 godina i Tragom muzike u Srbiji – festivali. Koautor i autor je udžbenika, priručnika za nastavnike i digitalnih udžbenika za predmet „Muzička kultura“ za više razrede osnovne škole, za gimnazije društveno-jezičkog i prirodno-matematičkog smera (Novi Logos, više izdanja).

Autor je jedinica o istoriji srpske muzike i muzičkim institucijama u Srbiji u enciklopediji Muzika (MK, 2015), knjige Primenjena istorija muzike (UPA u NS, FSU, 2023), autor je knjige Dečji hor RTS (1947-2012) – Izazov koji hrani nadahnuće (RTS, 2013), brojnih recenzija i predgovora za knjige u oblasti muzike i tekstova za programsku knjižicu CD-a.

Sarađivala je sa časopisima Novi Zvuk, Standard, Zadužbina, Buktinja, Mokranjac Žrnov.

Bila je angažovana kao moderator uvodnih predavanja pred koncerte Beogradske filharmonije (2007-2011). Bila je član je Upravnog odbora Beogradske filharmonije, u zvanju potpredsednika (2017-2021).

Autor projekata: Srpska muzika za klavir, Beogradsko traganje za lepim u muzici 19. veka, Pevanje nad krstom. Bavi se primenjenom muzikom u oblasti pozorišta i filma.

Član Muzikološkog društva Srbije, Udruženja kompozitora Srbije – sekcije muzičkih pisaca, NUNS-a, International Association for Music & Medicine – IAMM.

Sarađivala je sa značajnim domaćim festivalima.

Dobitnica je značajnih priznanja među kojima su: Počasnica festivala „Mokranjčevi dani“ (2011); Davidovo pismo i Majstorsko pismo „Srpske krune“, kulturno istorijskog centra iz Kragujevca, za trajni doprinos i uspešno stvaralaštvo u muzičkoj umetnosti (2012, 2013); Zahvalnica Drugog takmičenja „Srpska solo pesma“, Mladenovac, za medijsku podršku takmičenju, veliki dorpinos promovisanju srpske umetničke solo pesme i doprinos ostvarivanju umetničkih ciljeva takmičenja (2012); Muzika Klasika (2013, „Knjiga godine“ za knjigu „Dečji hor Radio-televizije Srbije (1947-2012) – Izazov koji hrani nadahnuće“); Zlatna značka festivala „Internacionalne horske svečanosti“ (Niš) za dugogodišnju afirmaciju umetničke muzike (2016); Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos širenju kulture (2017); Jubilarna povelja Opere i teatra Madlenianum za dugogodišnju saradnju (2019); Zlatni beočug Kulturno-prosvetne zajednice za doprinos kulturi Beograda (2019); Nagrada „Konstantin Babić“ FEDEMUS-a, za dorpinos afirmaciji dečje muzike (2019); Srpski krivak, u oblasti muzike, za doprinos srpskoj muzikologiji (2019); Zahvalnica Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu za izuzetne zasluge i doprinos fakultetu (2012, 2016, 2022).