Аплауз – „Охридска легенда“ затворила БЕМУС
У петак, 17. октобра 2008.,свечано су затворене 40. Београдске музичке свечаности концертним извођењем „Охридске легенде“. Под диригентским вођством маестра Суђића, наступили су Симфонијски оркестар и Хор РТС-а.
У петак, 17. октобра у Сава центру са почетком у 20 часова, свечано је затворен јубиларни 40. БЕМУС концертним извођењем балета Стевана Христића – ОХРИДСКА ЛЕГЕНДА, у извођењу СИМФОНИЈСКОГ ОРКЕСТРА И ХОРА РТС , а под диригентским вођством маестра БОЈАНА СУЂИЋА.
Концерт је пратио и балет на филму, чији су аутори: ИСКРА ШУКАРОВА, кореограф, МИЛОШ ЂУКЕЛИЋ, редитељ филма, АНА МИЛИЋ, сценограф, МАЈА МИРКОВИЋ, костимограф, док главне роле припадају ДАЛИЈИ АЋИН и ЖЕЉКУ ГРОЗДАНИЋУ.
Поводом обележавања педесет година од смрти композитора Стевана Христића (1885-1958) и педесет година од последње, допуњене верзије најчувенијег српског балета, на затварању Бемуса биће први пут интегрално изведена Охридска легенда, у трајању од 100 минута.
Стеван Христић својим опусом представља једног од најистакнутијих српских композитора у првој половини 20. века. Након школовања на престижном Лајпцишком конзерваторијуму, у време пред Први светски рат, боравио је у Москви, Паризу и Риму. Упознат са музичко-стилским тенденцијама ондашње Европе, али са јаким ослонцем у традицији српског музичког романтизма (посебно у делу Стевана Мокрањца), створио је особен музички језик који је био мешавина фолклорних утицаја, касноромантичарских, импресионистичких и веристичких елемената у мелодији, хармонији и инструментацији.
Његово најзначајније дело је балет Охридска легенда, по мотивима народне приче, на коме је радио пуних 25 година (1933-1958). Као композитор са изразитим афинитетом за музичко-сценска дела, вредне доприносе дао је и у сценској музици за комад Чучук Стана, ораторијуму Васкрсење и музичкој драми Сутон, али и у области духовне музике (Опело у б-молу).
Концертно извођење музике Охридске легенде прати филм редитеља Милоша Ђукелића, снимљен специјално за ову прилику на аутентичним локацијама Охридског језера и околине.
Радња филма фокусира се на однос два главна лика, Биљане и Марка, на њихову немогућу љубав и препреке које морају да превазиђу како би коначно били срећни.
САДРЖАЈ БАЛЕТА И ФИЛМА ОХРИДСКА ЛЕГЕНДА
ПРВИ ЧИН
Село у околини Охрида. Берба у винограду. Биљана, кћи богатог сељака, и Марко, сиромашни момак у служби њеног оца, заљубљују се једно у друго. Њен отац их раздваја – жели да уда Биљану за другог, богатог младића. Долазе просци, почиње свадба у селу. Биљана и Марко пате због немогуће љубави. У село упадају јаничари, одводе у ропство многе људе, а међу њима и Биљану.
ДРУГИ ЧИН
На обали Охридског језера. Марко је несрећан. Појављују се Русалке – водене виле. Оне се сажале на Марка и нуде му помоћ. Марко добија од Русалки чаробни прстен и мач.
ТРЕЋИ ЧИН
Цариград. Биљана је у султановом харему. Мисли на Марка. Марко и његови пријатељи упадају у харем и боре се против јаничара. Марко добаци Биљани чаробни прстен, она се претвори у белу голубицу и одлети. Маркова група побеђује Турке.
ЧЕТВРТИ ЧИН
Село из првог чина. Марко је тужан, јер Биљане још увек нема. Појављује се бела голубица и претвара се у Биљану. Радост у селу. Биљана и Марко коначно могу да се венчају, уз благослов њених родитеља.
Оставите коментар